Kuter RC

 

zdjęcie przedstawia kuter rc

kuter częściowo pomalowany

 

zdjęcie przedstawia kuter rc

na zdjęciu mały kuter rc bez malowania

 

Szybki projekt Kutra rc.

Założenie było takie aby kuter był w rozmiarze na tyle małym aby wraz z futerałem była możliwość spakowania go do plecaka, lub doczepienia do plecaka. Kuter ma długość 30cm, szerokość 11cm.

Kadłub został wykonany z tkaniny szklanej przesączonej żywicą epoksydową. Oczywiście wpierw został przygotowany foremnik przygotowany na podstawie wykonanej skorupy z listewek sosnowych ułożonych na wręgach. Co jak co kadłub z kompozytu jest bardzo mocny i trwały.

A z racji że dysponuję foremnikiem to można zamówić/zakupić u mnie laminatowy kadłub do kutra i zbudować własny.

Pokład jest drewniany. A w nim są trzy otwory poprzez które jest dostęp do: silnika i wału napędowego, serwa, steru, oraz regulatora, odbiornika i akumulatora.

zdjęcie przedstawia pokład do kutra rc

na zdjęciu pokład

 

Wał wykonanyzostał z rurki mosiężnej o średnicy zewnętrznej 6mm a na końcach zostały umieszczone paniewki z tworzywa sztucznego.

Śruba też została wykonana osobiście gdyż szukanie odpowiedniej zabrałoby więcej czasu niż jej zrobienie. Rdzeń posiadający śrubę zaciskową M3 i otwór pod wał 3mm został wykonany z mosiądzu. Łopatki śruby napędowej zostały też wykonane z mosiądzu (blacha gr. 0,5mm / następne będą z blacy o grubości 0,8mm) a następnie zlutowane ze sobą.

Akumulator to lipo 2s o pojemności 1500mAh. Silnik outrunner z serii 2806 rcx 2400kv. Regulator dwu kierunkowy 20A (stosowany w dronach wyścigowych).

zdjęcie przedstawia zamontowane serwo i silnik

na zdjęciu zamontowany silnik i serwo w kadłubie

 

I okazuje się że to w zupełności wystarcza na półtorejgodzinne pływanie. Kuter początkowo został opływany bez malowania kadłuba celem sprawdzenia zanurzenia i prób z różnym balastem. Do tego w kadłubie jak i w domku znajduje się kilka wypełnień ze styropianu oklejonego folią co sprawia że kuter nawet po nabraniu wody unosi się na wodzie, nie tonie. Mimo tego i tak jest uszczelniony zatem woda nie ma łatwego dojścia.

zdjęcie przedstawia zamontowane serwo i silnik

na zdjęciu kuter w wodzie

 

Pomału kuter się zmienia, dochodzi malowanie oraz inne drobiazgi. CDN.

 

[powrót]

 

Jeśli potrzebujesz jakiś części do kutra rc pisz, może będę akurat je miał dostępne na sprzedaż.

Zapraszam do "kontaktu" , Andrzej Głębocki.