The content of this page is not available in your language yet. For now, the best I can do is show you the Polish version. I apologize for the inconvenience.

 

Sipsi

Sipsi to instrument dęty. Używany jest w muzyce Tureckiej, ludowej. Jest to mały instrument mający od około 18 cm do około 23 cm długości i koło 1 cm grubości/zewnętrznej średnicy. Tradycyjnie wykonany z trzciny, drewna, bambusa, z wypalonymi lub wyciętymi otworami na 6 palców. Pięć z nich jest na górze a jeden na spodzie, blisko ustnika. Ustnik jest prosty i można też powiedzieć prymitywny, jednak aby spełniał swą funkcję musi być dokładnie wykonany. Ustnik ma nacięcie tak by cienka i elastyczna część mogła wibrować pod wpływem przemieszczającego się powietrza. Ustnik umieszcza się w ustach.

Aby wydobyć ten właściwy dźwięk w sipsi należy mocno zadąć/dmuchnąć. Ten instrument z natury jest głośny i krzykliwy zatem sicha gra, lekkie dmuchanie w ustnik niesprawdzi się i może powodować powstawanie nie właściwych dźwięków.

Jak każdy instrument tak i sipsi jest odpowiednio nastrojone. Sposób nastrojenia/wielkość sipsi zależy od regionu. Wariantów strojenia jest wiele co daje możliwość wybrania instrumentu o takim stroju który nam najbardziej odpowiada.

Sipsi dostępne w galerii.

 

 [powrót]